Dzianisz

Dzianisz – wieś podhalańska w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Kościelisko. W skład wieś Dzianisz administracyjnie wchodzi 24 części, m.in.: Rąbanisko, Kije, Zagrody Górne, Gruszki, Brzuchacze, Bugaj, Zwolenie, Dzianisz, Świdronie, Klejki, Pindele, Styrczule, Gole, Żakówka, Tylki, Orawculin Brzeg, Kukulaki, Knupiarze, Dziadularze, Staszele.
Miejscowość położona jest na wysokości ok. 800-1000 n.p.m., na terenie Pogórza Gubałowskiego, nad Dzianiskim Potokiem. Dużym plusem , jest mała odległość do Zakopanego, jakieś 11 km. Wieś została założona w 1619 r. przez Walentego Pietrzykowskiego.

Dzianisz , jest idealnym miejscem , dla tych , którzy kochają spokój, ciszę.
Ponoć nazwa miejscowości , pochodzi od wołoskiego wyrażenia Dzea-nysz, co oznacza rzeka w Dolinie.
W miejscowości , można podziwiać drewniany kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, zbudowany w 1932 roku . Obok stoi kamienna figurka św. Barbary z 1772 roku.
Mimo, że jest to wieś o charakterze rolniczym, to można tu również , posiada dobrze rozwiniętą bazę noclegową. Do najbliższego wejścia na teren TPN , jest ok 10 km, skąd można udać się na szlak. Zimą , organizowane są kuligi, które dostarczają wielu wrażeń, a na zakończenie , można ogrzać się przy ognisku. Można udać się na narty ,oczywiście w sąsiednich miejscowościach znajdują się wyciągi narciarskie.
Dla tych, którzy pragną odpocząć , wśród ciszy, szczególnie można polecić tę wieś. Dobrze rozwinięta baza noclegowa, jest dodatkowym plusem tej miejscowości.