Konkurencja dla Zakopanego. 5 największych atrakcji Białki Tatrzańskiej

Sauna na Bani z piecem chlebowym, spływ kajakiem jedyną w Polsce rzeką typu alpejskiego i prawdziwa góralska watra. To tylko część atrakcji Białki Tatrzańskiej, która coraz skuteczniej odbiera turystów Zakopanemu.
Białka Tatrzańska noclegi. Sauna na Bani z chlebem w roli głównej

Powszechnie aromat świeżo wypiekanego chleba kojarzy się z domowym ciepłem i bezpieczeństwem, co skrzętnie wykorzystują m.in. niektóre sieci handlowe. Niewiele osób wie jednak, że zapach uwalniany podczas pieczenia ma też korzystny wpływ na ludzki organizm, przyspieszając przemianę materii. Hotel Bania**** Thermal&Ski połączył nawet wypiekanie chleba w piecu chlebowym z odpoczynkiem w saunie i zrobił to po raz pierwszy w Polsce. Teraz można się odprężyć i wyciszyć w saunie, chłonąc zapach świeżego pieczywa i delektując się jego smakiem.

noclegi Białka Tatrzańska. Ekstremalnie w górach i na wodzie

Na terenie Białki Tatrzańskiej organizowane są wyprawy off-roadowe samochodami terenowymi, quadami i pojazdami UTV, łączącymi zalety quadów i samochodów terenowych. Można też spróbować sił w jeździe na monster – rollerze, czyli hulajnodze górskiej, z dużymi kołami i specjalnymi, terenowymi oponami, które pozwalają na zjazdy po nierównym, trawiastym terenie.

Atrakcja dla wodniaków? Rafting – spływ pontonami lub kajakami po Białce, jedynej w Polsce rzece typu alpejskiego. Cały szlak kajakowy liczy 202 km, rozpoczyna się w Nowym Targu i prowadzi aż do Ujścia Jezuickiego, gdzie Dunajec wpada do Wisły.
Białka Tatrzańska pokoje gościnne. Śladami Janosika i mamuta

Skałki, jak popularnie określa się białczański rezerwat przyrody, to obowiązkowy punkt na mapie podróży każdego fana słowackiego zbójnika. To tam nakręcono niektóre sceny z „Janosika”, a także do takich filmów jak: „Trzecia granica” czy „Karol. Człowiek, który został papieżem”. Na terenie rezerwatu znajduje się także Jaskinia Obłazowa, w której odnaleziono najstarsze ślady człowieka w Pieninach oraz najstarszy na świecie bumerang z ciosu mamuta.

Białka Tatrzańska pensjonaty. Kąpiel z widokiem na Tatry

Po wyczerpującej wyprawie przez wierchy białczańskie warto odpocząć w basenach Termy Białka z temperaturą wody sięgającą 40 °C. Atutami tego miejsca są też widok na Tatry i wysmakowana architektura. Za sukcesem Białki stoi rodzina Dziubasików, która zainicjowała pierwsze odwierty geotermalne, skupiła polski kapitał wokół tej inwestycji i namówiła resztę inwestorów do tego, żeby obiekt współgrał z naturą i odwoływał się do podhalańskich tradycji architektonicznych, nie rezygnując przy tym z nowoczesnych technologii i rozwiązań.

Białka Tatrzańska wille. Góralska watra zamiast grilla

Wieczór w Białce Tatrzańskiej można spędzić na Kotelnicy, gdzie organizowana jest watra z pieczeniem kiełbasek, a zdarza się, że nawet całego barana. Ludowi bajarze śpiewem i opowieściami wprowadzają magiczną atmosferę. Dawniej watry, czyli po prostu góralskie ogniska, miały przywoływać pamięć o dawnych zwyczajach, wydarzeniach i ludziach, którzy odeszli. Budziły poczucie wspólnoty.