Sromowce Wyżne

Sromowce Wyżne to nieduża wioska, ale doskonale może posłużyć nam jako baza wypadowa w góry. Najbliższe to Pieniny, w które warto się wybrać i zwiedzić kilka szlaków, można również wyruszyć w Gorce. Niedaleko znajdują się wyciągi narciarskie, co z pewnością ucieszy narciarzy. Mogą oni pojeździć na pobliskich wyciągach jak i pojechać dalej – w Tatry polskie i słowackie. Miejscowi gospodarze oferują kuligi z ogniskiem na zakończenie (tel 018 26 29 780). Latem można wynająć na Jeziorze Czorsztyńskim sprzęt pływający, zamówić bryczkę (tel 79 02 11 465) lub zwyczajnie poleżeć na plaży nad Dunajcem. Pobliskie miejscowości również oferują dla turystów wiele atrakcji. noclegi w Sromowcach Wyżnych

Dzieje tej miejscowości liczącej około 1200 mieszkańców, leżącej nad brzegiem Dunajca, zespalają się z historią zakonu Klarysek ze Starego Sącza, który to już w roku 1327 posiadał te ziemie z nadania królewskiego. W miejscowości obok kościoła na cmentarzu znajdują się groby właścicieli tych ziem hr. Drohojowskich. Od 1924 r. Wybudowane domy harcerskie „Dworek Cisowy”, „Watra” i „Orle Gniazdo” były ośrodkiem szkoleń instruktorek szkoły żeńskiej prowadzonej przez druhnę Olgę Małkowską do czasów II wojny światowej. Obecnie budynki stanowią bazę dla zielonych szkół. Przysiółek Sromowiec Wyżnych – Kąty stanowi początkową przystań flisacka. Stąd rozpoczyna się jedna z największych atrakcji turystycznych regionu Spływ Przełomem Dunajca. Cenną zaletą jest interesujący folklor kultywowany przez okolicznych mieszkańców. Ludność posługuje się gwarą podhalańską z silnymi wpływami słowackimi, węgierskimi oraz rumuńskimi. Piękne stroje regionalne używane są do dnia dzisiejszego głównie z okazji świąt kościelnych. Bliskość przejścia granicznego na Słowację stwarza dodatkowe możliwości zwiedzania Tatr po stronie słowackiej. W pobliżu przejścia granicznego jest wyciąg narciarski. Ze względu na usytuowanie miejscowości w pobliżu zespołu zbiorników wodnych rzeki i lasów istnieją doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku.

W okolicy funkcjonuje kilka stacji narciarskich. Wyciągi narciarskie „Polana Sosny” znajdują się w pobliżu przejścia granicznego Niedzica – Łysa nad Dunajcem. Trasy dobrze utrzymane, przeznaczone zarówno dla zaawansowanych jak i początkujących narciarzy. Sromowce Wyżne agroturystyka

Po wejściu Polski i Słowacji do strefy Schengen granicę można przekraczać w dowolnym miejscu. Jednak nie wszędzie jest łatwo. Najdogodniej na Słowację dostać się przez stare przejścia graniczne:
noclegi Sromowce Wyżne – Łysa nad Dunajcem, Niedzica – Łysa nad Dunajcem, Sromowce Wyżne pokoje do wynajęcia – Czerwony Klasztor, Szczawnica – Leśnica.