W Tatrach – Murzasichle

Ta stara wieś, której początki datuje się na 1630 rok, położona jest u podnóża Tatr i na skraju Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wieś położona jest na wysokości 820–950 m n.p.m. w południowej części Skalnego Podhala i rozciąga się pomiędzy Zakopanem a Bukowiną Tatrzańską. Obecnie pełni funkcję letniskowo-wypoczynkowej. Murzasichle noclegi
Nazwę wsi stanowi połączenie nazw dwóch wsi: Mur oraz Zasichle. Drugi człon pochodzi od nazwy podmokłego lasu Sichła, który graniczy z miejscowością. Niedaleko lasu była położona wieś, której nazwa wzięła się właśnie od jej położenia Zasichle – co oznacza za lasem Sichła. Zasichle sąsiadowało z wsią Mur. Gdy te dwie osady połączyły się ze sobą powstała wieś o nazwie Murzasichle. Nazwę miejscowości wypowiada się Mur-zaśichle.
Kościół pw. Najświętszej Marii Panny Królowej – Piękny drewniany kościółek wybudowano w 1955 r. Wewnątrz znajduje się kopia trzynasto – wiecznego tryptyku z kościoła w Opatówku. noclegi Murzasichle

Według dawnych faktów mniej więcej czterysta lat temu przyszedł z okolic Nowego Sącza człowiek nazwiskiem Łukasz Sądelski. Przybył tutaj, aby znaleźć schronienie przed ścigającym go prawem pańszczyźnianym. Zamieszkał na terenie dzisiejszej Capówki, którą wówczas nazywano Cyryl. Zbudował z pomocą swoich 4 synów domek z pnioka, co w tutejszym języku górali oznacza budowę z okrąglaków, ściętych z pomocą siekiery i piły. Szpary między okrąglakami uszyli mchem leśnym. Synowie Sądelskiego, jak również sam ich ojciec, byli ludźmi dobrze zbudowanymi, wysokiego wzrostu i niebywałej siły, i stad okoliczni górale zwali ich sichłą, od słowa siła. Łukasz swoich synów Łukaszczykami i stąd wywodzi się nazwisko tak często spotykane w Murzasichle pokoje do wynajęcia – Łukaszczyk.
W okolicy dzisiejszego Muru przy Stasikówce było kilka, podobno sześć domów. Mieszkańcy tej osady chcieli utworzyć gromadę z mieszkańcami Sichły. Stało się tam nieszczęście na skutek jakiejś epidemii, umarli tam ( na Murze ) wszyscy ludzie i stąd od słowa oznaczającego śmierć, a więc – mor, albo pomór, osadę tę nazywano Mur. – Długo aż do czasów 2 Wojny Światowej, Mur i Zasichła stanowiły jedną gromadę, mieszkańcy Muru sprawy gminne załatwiali u sołtysa w Murzasichlu. Te dwie wioski łączono w pisowni w ten sposób : Mur-Zasichła. Po 2 Wojnie Światowej , gdy Mur przyłączono administracyjnie do gromady Stasikówka, Schla otrzymała nazwę dzisiejszą – Murzasichle pensjonaty.

Mniemanie, jakoby nazwa ta pochodziła od jakiegoś Tatara Murzy, jest tylko legendą Murzasichle jest nazwą łączoną, jednak z wielu tego typu dość popularną na Podhalu. Nazwa Murzasichle składa się z trzech części : mur – za – sichle. Mur – to dawna nazwa wsi, również występująca w tym rejonie. „Sichła” oznacza według jednych źródeł podmokły las, według innych : mgły czy opary siedzące w dolinie lub nad bagnami, torfowiskami itp.
Cała nazwa jest zapożyczona z rumuńskiego dialektu Wałochów, których osadnictwo rozprzestrzeniało się w 15 – 17 wieku, z terenów dzisiejszej Rumunii wzdłuż grzbietu Karpat na zachód, pozostawiając na tych terenach mnóstwo nazw, dzisiaj niezrozumiałych dla nas. A zatem Murzasichle ośrodki wypoczynkowe, to po prostu wieś za jakimś bagnem czy lasem. Istotnie Murzasichle oddzielone jest od Poronina doliną Porońca, w której są torfowiska i lasy.